Napędem hydraulicznym nazywamy urządzenie do przekazywania energii mechanicznej z miejsca jej wytworzenia do miejsca napędzanego za pomocą cieczy. Zasada działania takich napędów oparta jest na Prawie Pascala, mówiącym, że jeżeli na płyn w zbiorniku zamkniętym wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to ciśnienie wewnątrz zbiornika jest wszędzie jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu. Źródłem energii w układach hydraulicznych są zazwyczaj różnego rodzaju pompy. Zadanie takiej pompy polega na zasilaniu układu hydraulicznego dostatecznie dużymi ilościami cieczy roboczej pod odpowiednim ciśnieniem. Do podstawowych parametrów charakterystycznych dla pomp należą wydajność i ciśnienie przy ustalonej prędkości obrotowej elementu pędnego.
W jakich narzędziach stosuje się napęd hydrauliczny?
Współcześnie narzędzia z napędem hydraulicznym stosowane są praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Doskonale sprawdza się w górnictwie, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki i wymagane jest stosowanie urządzeń zapewniających maksymalne bezpieczeństwo. Podobnie w przypadku budowy dróg, mostów i rozmaitych konstrukcji. Niezbędne okazują się w takim wypadku hydrauliczne nożyce uniwersalne lub gilotynowe czy giętarki trzpieniowe. Warto pamiętać, że urządzenia zasilane hydraulicznie muszą charakteryzować się najwyższą jakością. Powinny one gwarantować dokładność, wydajność i łatwość sterowania.
Jakie zalety posiadają narzędzia hydrauliczne
Najważniejszym atutem narzędzi, w których wykorzystany jest napęd hydrauliczny jest koncentracja ogromnej siły w niewielkiej konstrukcji przedmiotu, przy jednoczesnym braku konieczności wykorzystania obszernych zasobów energii elektrycznej. Warto również pamiętać, że przyrządy te działają nawet w przypadku przerw w zasilaniu. Ponadto sterowanie urządzeniami zasilanymi hydraulicznie jest bardzo proste. Regulacja prędkości czy zmiany kierunku ruchu odbywa się i bezstopniowo, co zdecydowanie ułatwia posługiwanie się takim sprzętem.