Pellet to produkt grzewczy należący do grupy biopaliw. Najczęściej występującą formą tego paliwa jest Pelle drzewny, powstaje on ze sprasowanych trocin, uzyskiwanych podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. W zależności od rodzaju drewna Pelle może być jasny bądź ciemny. Największą popularnością cieszą się pellety, które wytwarzane są z trocin drzew iglastych, bez dodatku kory, co powoduje, że uzyskany Pelle ma najwyższe parametry i właściwości. Pellet może być dostarczany do pieca za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego albo przez przenośnik taśmowy. Przez wysoki wskaźnik spalania pellet jest wygodny w magazynowaniu i transportowaniu.
Rozdrobnienie i oczyszczenie surowca
Pellet jak zostało wspomniane jest materiałem opałowym w formie granulatu, który powstaje z trocin. Istotnym faktem jest to, że nie mogą one zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych bądź mineralnych, np. piasku. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć podczas produkcji pelletu jest wstępne rozdrobnienie surowca, które służy do uzyskania drobnej frakcji. Służą do tego przemysłowe rębaki, poziome i pionowe rozdrabniarki, młyny i kruszarki. Inne maszyny są niezbędne do oczyszczenia surowca z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Kolejne zadanie to segregacja frakcji, która odbywa się przy pomocy przesiewaczy, zazwyczaj wibracyjnych, dyskowych lub bębnowych. Wtórne rozdrabnianie ma na celu uzyskanie drobnej frakcji. Przy użyciu odpowiednich sit wióry przekształcane są w drobne trzciny o rozmiarze do 3 mm. Następnie usuwa się z nich wodę. Dokonuje się to poprzez podgrzewanie masy drzewnej. Końcowa obróbka polega na ostatecznym zmieleniu trocin.
Granulowanie pelletu
Odpowiednio przygotowany materiał drzewny zagęszcza się w granulatorach. To tam następuje proces wielokrotnego przepuszczania miazgi drzewnej przez specjalne otwory w metalowej matrycy, która zawsze musi być dopasowana do rodzaju drewna. Pellet wyciskany na zewnątrz matrycy i ścinany. Uzyskany z maszyny do biomasy opał ma najczęściej 6 mm średnicy i długość kilku centymetrów. Maszyny do biomasy można zakupić w firmie HAVEN.