Prasa ramowa to jeden z rodzajów pras hydraulicznych, które wykorzystywane są w wielu gałęziach gospodarki. Co warto o nich wiedzieć, aby mieć pewność, że wybrało się odpowiednią maszynę? Szukając odpowiedniego narzędzia, warto pamiętać o tym, że hydrauliczna prasa ramowa wielokrotnie zwiększa siłę nacisku dzięki wykorzystaniu stałego ciśnienia w układzie hydraulicznym, który jest zamknięty.
Hydrauliczna prasa ramowa a prawo Pascala
Zanim potencjalny kupiec wybierze odpowiednią prasę ramową, powinien zapoznać się ze specyfiką jej pracy. Okazuje się bowiem, że praca całego systemu oparta została o prawo Pascala, które wbrew pozorom znalazło zastosowanie w życiu codziennym. Co to oznacza? Oznacza to, że tego rodzaju układ można wykorzystać w hamulcach samochodowych, windach, a także podnośnikach, które wykorzystuje się podczas naprawy aut. Co więcej, hydrauliczna prasa ramowa doskonale nadaje się do obróbki metali.
Jak jest zbudowana i jak działa hydrauliczna prasa ramowa?
Wspomniane wyżej urządzenie zbudowano z dwóch cylindrów, które zostały ze sobą połączone. Należy pamiętać o tym, że oba elementy różnią się pomiędzy sobą średnicą. Każdy z nich wypełnia olej, który nie wypływa dzięki szczelnemu zamknięciu poprzez tłok. Bardziej skomplikowane maszyny poddawane naciskowi rzędu kilku ton wyposaża się w pompy zębate lub łopatkowe.
Jak działa tego typu urządzenie? Dzięki tłokowi wytwarzane jest ciśnienie, które rozchodzi się równomiernie po cieczy znajdującej się w cylindrach. Za sprawą zróżnicowanej średnicy wspomnianych części osiąga się różne siły nacisku tłoków, w wyniku czego hydrauliczna prasa ramowa uzyskuje wymaganą siłę nacisku i pracuje bez zarzutu.